Piereģistrējos upwork.com. Lai saņemtu ienākumus, man jābūt juridiskam statusam. Kādu izvēlēties?

upwork.com logo

Pirms nedēļas saņēmu vēstuli no lasītāja par reģistrēšanos vienā no starptaustiskajām darba biržu mājas lapām. Lai saņemtu naudu par pirmo projektu, viņam nepieciešams justidiskais status. Kādu izvēlēties SIA vai pašanodarbināto?

Zemāk mana atbilde , atbilstoši tam, ko zinu uz doto brīdi. Droši komentāros rakstiet savus ieteikumus!

Jautājums:

Sveiks, Roland!

Ja ir brīvs moments, varbūt vari padalīties ar padomu vai ieteikt saites, kur vislabāk sameklēt šāda rakstura info. Proti, kā frīlanceris piereģistrējos upwork.com, tikko dabūju pirmo projektu, bet lai saņemtu ienākumus, man jābūt kaut kādam juridiskam statusam. Kas šādā gadījumā būtu labākais – pašnodarbinātā statuss vai Mikrouzņēmuma nodoklis? Kādas īsti izmaksas un nodokļu atskaites ir jāiesniedz pašnodarbinātajam?

Paldies jau iepriekš, ja atrodas laiks atbildēt!

Kristaps

Mana atbilde:

Īsumā no savas un paziņu pieredzes:

 1. ja tev nav izdevumu – mikrouzņēmums, bet programmēšanas pakalpojumu (un daudzu citu nozaru) uzņēmumiem no 2016. gada nepiemēro mikrouzņēmumu nodokļa režīmu.
 2. ja ir izdevumi – SIA, IK vai pašnodarbinātais.
  1. pašnodarbinātais (es tāds esmu) – labums, ka nodokļi jāmaksā tikai no ienākumiem (ne ieņēmumiem), kas nozīmē, jo mazāk ieņēmumu, jo mazāk jāmaksā nodokļi.
   BET ja kaut ko salaid dēlī un un esi jau kā atbildētājs tiesu “sistēmā”, tad riskē ar visu savu mantu (par savām saistībām atbildi ar visu savu mantu), līdzīgi kā IK. Man par šo nav jāuztraucas, jo visu daru kārtīgi, atbildīgi un likuma ietvaros 🙂
   Nodokļi jāmaksā reizi gadā (vismaz 50 EUR no šī gada, neatkarīgi no ienākumiem, pat ja ir “-“) vai ja esi pārsniedzi minimālo likmi – reizi 3 mēnešos
  2. SIA – maz varu palīdzēt, bet īsumā lielāks birokrātiskais slogs un visi ieņēmumi/izdevumi jāuzskaita katru mēnesi. Nav personīgās atbildības. Vari ņemt atvaļinājumus un maksāt sev komandējuma izdevumus no SIA, pašnodarbinātajam tas nav.
  3. IK – kaut kas starp SIA un pašnodarbināto. Cik esmu skatījies, praktiski lielāka atbildība un birokrātija. Neieteiktu. IK par savām saistībām atbild ar visu savu mantu.

Atskaites:

 1. tikai kopējie ieņēmumi/izdevumi gada (vai perioda) laikā. Glabā visus izdevumu apliecinošos dokumentus – čekus, biļetes, …
  Ievies vienkāršo grāmatvedības sistēmu – kaut vai parastu excel tabulu.

Īsumā apmēram tā.

Pirms pielietot šo informāciju, iesaku pārbaudīt likumi.lv.

upwork.com logo

Komentāri

4 atbildes uz “Piereģistrējos upwork.com. Lai saņemtu ienākumus, man jābūt juridiskam statusam. Kādu izvēlēties?”

 1. Erlens tēls
  Erlens

  Man ir līdzīga situācija, ir kontrakts ar ASV/Kanādas kopuzņēmumu, kur ir stundu likme utt., man interesē, vai man ir jāmaksā PVN?

  1. Rolands Umbrovskis tēls
   Rolands Umbrovskis

   PVN maksāšanas slieksnis atkarīgs no gadā (12 mēnešu laikā) sniegtajiem pakalpojumiem: https://likumi.lv/ta/id/253451-pievienotas-vertibas-nodokla-likums#p-487691
   “Ja nereģistrēta nodokļa maksātāja ar nodokli apliekamo preču piegāžu un sniegto pakalpojumu vērtība 12 mēnešu laikā pārsniedz šā likuma 59.panta pirmajā daļā noteikto reģistrācijas slieksni, šā nodokļa maksātāja ar nodokli apliekamā darījuma vērtība līdz reģistrācijas brīdim ir summa, kas pārsniedz 50 000 euro. Aprēķinātā nodokļa summa ir iekļaujama darījuma vērtībā.”, ja esi fiziska persona (piem., pašnodarbinātais);

   Ja jau esi SIA (vai juridiska persona) tad jau no 10 000 EUR.

 2. ruksis tēls
  ruksis

  Erlens, uznemumiem arpus EU nav japiemero PVN.

 3. Arvīds tēls
  Arvīds

  Labdien. Vēlējos jautāt vai nodokļu lietas pašnodarbinātajiem, tagad – 2017.gada jūnijā ir līdzīgas? (Atskaites, biežums utt.)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.

Exit mobile version